SLAVYAN KARVONI: BIRINCHI TO‘G‘RIDAN-TO‘G‘RI BLOK-POYEZD TOSHKENTGA YETIB KELDI
2026-yil 30-iyul kuni Belarus Respublikasining Orsha-Vostochnaya stansiyasidan jo‘natilgan "Slavyan karvoni" nomli birinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri blok-poyezd Toshkent shahridagi Chuqursoy stansiyasiga muvaffaqiyatli yetib keldi.
Poyezdni tantanali kutib olish marosimida Belarus Respublikasining O‘zbekistondagi Muvaqqat ishlar vakili, O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi rahbariyati hamda temiryo‘l transporti sohasi rahbarlari ishtirok etdi. Tadbir davomida mazkur loyihaning xalqaro yuk tashuvlarini rivojlantirish va O‘zbekiston hamda Belarus o‘rtasidagi transport-logistika hamkorligini yanada mustahkamlashdagi ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Loyiha doirasida birinchi blok-poyezd qariyb 4 ming kilometr masofani atigi 6 sutkada bosib o‘tdi va yangi transport xizmatining samaradorligini amalda tasdiqladi. Mazkur loyiha Belarus, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi xalqaro yuk tashuvlarini rivojlantirish hamda savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
“O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJ mazkur yo‘nalish bo‘yicha mijozlarga import va eksport yuklarini tashish, shuningdek Belarus Respublikasi hududi orqali Yevropa davlatlariga tranzit yuk tashuvlarini tashkil etish bo‘yicha kompleks transport-logistika xizmatlarini taqdim etadi.

СЛАВЯНСКИЙ КАРАВАН: ПЕРВЫЙ ПРЯМОЙ БЛОК-ПОЕЗД ПРИБЫЛ В ТАШКЕНТ
Первый прямой блок-поезд «Славянский караван», отправленный 30 июля 2026 года со станции Орша-Восточная (Республика Беларусь), успешно прибыл на станцию Чукурсой в городе Ташкенте.
В торжественной церемонии встречи поезда приняли участие Временный поверенный в делах Республики Беларусь в Республике Узбекистан, руководство Министерства транспорта Республики Узбекистан и руководители железнодорожной отрасли. В ходе мероприятия было отмечено, что реализация проекта имеет важное значение для дальнейшего развития международных грузовых перевозок и укрепления транспортно-логистического сотрудничества между Республикой Беларусь и Республикой Узбекистан.
В рамках реализации проекта первый блок-поезд преодолел маршрут протяженностью около 4 тысяч километров всего за 6 суток. Новый транспортный сервис стал важным шагом в развитии международных грузовых перевозок и укреплении торгово-экономических связей между Беларусью, Узбекистаном и государствами Центральной Азии.
АО «Узтемирйулконтейнер» предоставляет клиентам комплексные транспортно-логистические услуги по организации перевозок импортных и экспортных грузов по данному направлению, а также транзитных перевозок грузов через территорию Республики Беларусь в страны Европы.