SLAVYAN KARVONI: BIRINCHI TO‘G‘RIDAN-TO‘G‘RI BLOK-POYEZD TOSHKENTGA YETIB KELDI
2026-yil 30-iyul kuni Belarus Respublikasining Orsha-Vostochnaya stansiyasidan jo‘natilgan "Slavyan karvoni" nomli birinchi to‘g‘ridan-to‘g‘ri blok-poyezd Toshkent shahridagi Chuqursoy stansiyasiga muvaffaqiyatli yetib keldi.
Poyezdni tantanali kutib olish marosimida Belarus Respublikasining O‘zbekistondagi Muvaqqat ishlar vakili, O‘zbekiston Respublikasi Transport vazirligi rahbariyati hamda temiryo‘l transporti sohasi rahbarlari ishtirok etdi. Tadbir davomida mazkur loyihaning xalqaro yuk tashuvlarini rivojlantirish va O‘zbekiston hamda Belarus o‘rtasidagi transport-logistika hamkorligini yanada mustahkamlashdagi ahamiyati alohida ta’kidlandi.
Loyiha doirasida birinchi blok-poyezd qariyb 4 ming kilometr masofani atigi 6 sutkada bosib o‘tdi va yangi transport xizmatining samaradorligini amalda tasdiqladi. Mazkur loyiha Belarus, O‘zbekiston va Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi xalqaro yuk tashuvlarini rivojlantirish hamda savdo-iqtisodiy aloqalarni yanada mustahkamlashga xizmat qiladi.
“O‘ztemiryo‘lkonteyner” AJ mazkur yo‘nalish bo‘yicha mijozlarga import va eksport yuklarini tashish, shuningdek Belarus Respublikasi hududi orqali Yevropa davlatlariga tranzit yuk tashuvlarini tashkil etish bo‘yicha kompleks transport-logistika xizmatlarini taqdim etadi.

SLAVIC CARAVAN: THE FIRST DIRECT BLOCK TRAIN ARRIVES IN TASHKENT
The first direct "Slavic Caravan" block train, launched on July 30, 2026, from the Orsha-Vostochnaya station (Republic of Belarus), has successfully arrived at the Chuqursoy station in Tashkent.
The solemn welcoming ceremony for the train was attended by the Chargé d'Affaires of the Republic of Belarus in the Republic of Uzbekistan, the leadership of the Ministry of Transport of the Republic of Uzbekistan, and heads of the railway industry. During the event, it was noted that the implementation of the project is of great importance for the further development of international cargo transportation and the strengthening of transport and logistics cooperation between the Republic of Belarus and the Republic of Uzbekistan.
As part of the project, the first block train covered a route of about 4 thousand kilometers in just 6 days. The new transport service has become an important step in developing international cargo transportation and strengthening trade and economic ties between Belarus, Uzbekistan, and Central Asian states.
JSC "Uztemiryulcontainer" provides clients with comprehensive transport and logistics services for organizing the transportation of imported and exported goods in this direction, as well as the transit of goods through the territory of the Republic of Belarus to European countries.